Biz Kimiz?

Blogu açtığımız günden beri bir türlü yazamadığımız “Biz Kimiz?” bölümü sonunda karşınızda 😀 Bugüne kadar bize en çok gelen sorular üzerinden bir derleme yapmaya çalıştık. Sorular yetmez ve bizi daha yakından tanımak isterseniz instagram sayfamıza bekleriz.

Biz Kimiz?

Merhaba! Biz Ecem,Ege, Derin ve Demir.
Başlangıçta seyahat etmekten büyük zevk alan, kendi halimizde bir çiftken Derin’in aramıza katılmasıyla her şey değişti. 2019’un Haziran ayında da Demir’in gelmesiyle şenliğimize şenlik kattık 😀 Seyahatler artık eskisinden farklıydı. Daha hareketli, daha eğlenceli, daha ağlamalı, antik kentte bebek bezi değiştirmeli ve çok daha fazlası 😀

Kaç Yaşındayız? Mesleğimiz Ne?

İkimizde 1989 Adana doğumluyuz.

Ege; Gazi Üniversitesi İşletme mezunu, Mali Müşavir olarak kendi işyerinde çalışıyor.

Ecem; Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu. Derin ve Demir’i büyütme ve geliştirme konusu üzerinde master yapıyor. 😀

İkimizin de ortak hobisi olan tiyatro sayesinde 2001 yılında tanıştık. 18 yıl emekle getirdiğimiz ilişkimizi 2013 yılında evlilikle taçlandırdık ve 1 Nisan 2016’da Derin, hayatımıza şaka gibi bir giriş yaptı. 10 Haziran 2019’da da Demir bu çoğalışa katkıda bulundu 😀

Gezmeye Nasıl Başladık?

Derin’in hayatımıza girmediği yıllarda kendi halimizde yurtiçinde sık sık seyahat etmeye çalışan ve aklı her zaman yurtdışında olan bir çifttik. Yurtdışına çıkmak bize hep çok uzak gelirdi. Pahalıydı, zordu, doğru dürüst İngilizcemiz yoktu hatta bir pasaportumuz bile yoktu. Ve hayalimiz İtalya’ydı. Her şeyin gözümüzde büyüdükçe büyüdüğü bir dönemde ani bir kararla İtalya’ya uçak bileti alıverdik. Büyük bir heyecan ve korkuyla seyahat gününe hazırlandık. Yurtdışında karşımıza çıkabilecek her şeye ama her şeye hazırlıklıydık. Biri hariç!

Venedik 2015

Seyahate haftalar kala Derin anne karnından bize “Merhaba” dedi. O andan itibaren her şey değişti. Yaşantımız, düşüncelerimiz, önceliklerimiz ve daha başlamadan değişen seyahat tarzımız. Böylece 2015 yılında yaptığımız İtalya seyahatimizle “Çocuklu Seyahat” maceramız başlamış oldu. Ve o günden bugüne onlarca ülke ve şehir gezmiş olduk.

Gezmek isteyip nereden başlayacağını bilemeyenler için burada bir yazımız bulunuyor.

(gezzturkiye.com röportajındaki çok sevdiğimiz bir bölümden alınmıştır.)

Gezmek İçin Bu Kadar Parayı Nereden Buluyoruz?

Çok para kazanmıyoruz ama çok iyi biriktiriyoruz. Gereksiz harcamaları ikimizde sevmiyoruz. Çünkü her zaman o parayla yurtdışına çıkmak için bir şeyler yapabileceğimizi biliyoruz. Yemekleri evimizde yeyip pizzayı İtalya’da, şinitzeli Viyana ’da yemeyi, birayı Prag’da içmeyi çok daha lezzetli buluyoruz 🙂 Gezip döndükten sonra yaptığımız harcamaları burada paylaşıyoruz. İncelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paris 2017
Rotamızı Neye Göre Seçiyoruz?

Görmek istediğimiz şehirler listemizden en ucuz uçak bileti olana göre 😀 Neresi en ucuzsa oraya gidiyoruz. Dünya kocaman değil mi zaten? Her yer uyar 😀

Çocukla Seyahat Etmek Zor Mu?

Blogu açma amaçlarımızdan birisi de bunu anlatmak. Elbette çocukla seyahat etmek bireysel gezmekten zor. Ama olağandışı kabus gibi bir olay da değil. “Çocuk var diye gezemeyiz biz” diyenleri bir türlü anlayamıyoruz. Evde duvardan duvara zıplayan çocuğu olanlar “bununla hayatta bir yere gidilmez” diye düşünür. Aslında çocuk, evde durmaktan enerjisini nereye atacağını şaşırmıştır. Seyahatte çocukların çoğu son derece mutlu ve uyumlu oluyorlar.

Paris 2017
Çocuklu Seyahat’i Birlikte Nasıl Yürütüyoruz?

Çocuklu Seyahat’de okuduğunuz yazılar Ege tarafından yazılıyor. İnstagram, Facebook yorumları, mesajları vs. ve mail iletişimleriyle birlikte işbirliklerini Ecem oluşturuyor. Bu çalışmaları yaparken birbirimizden bağımsız değiliz. Yazılar yazıldıktan sonra birlikte düzenlemeler yapıyoruz. Veya mesajlardan bazılarına birlikte cevap veriyoruz. Derin ile Demir de bizim reklam yüzümüz 😀 Dördümüz de aktif olarak çalışıyoruz yani.

İnstagram Dm’den kiminle konuştuğunu bilmediği için nasıl hitap edeceğini bilmeyenler bu soruyu soruyor genelde. Biz bize “biz” diyoruz. Siz de bize “biz” diyebilirsiniz. Felsefeyi şuan çökerttik hahaha.

Viyana 2017
Gezilerimiz İçin Sponsorumuz Var Mı?

Tüm seyahatlerimizi kendi paramızla gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir seyahat sponsorumuz yok. İster miyiz? Çok isteriz 😀

Web sitemizin giderlerini karşılaması amacıyla bazı iş ortaklarımız ve siteye aldığımız reklamlar bulunuyor. Bunun dışında maddi gelir elde etmiyoruz.

Neden Blog Açma Gereği Duyduk?

Bir kişinin hiçbir şey bilmeden sadece bloglarda okuduğu bilgilerle hiç bilmediği bir ülkede rahatça tatil yapması mümkün. Blogların seyahatlerdeki faydalarına sonuna kadar inanan bir aileyiz. Her seyahatimiz öncesi biz de onlarca blog okuyor gittiğimizde kendi ülkemizdeymişçesine hareket edebiliyoruz. Bu da en büyük cesaret kaynağımız.

Barcelona 2018

Seyahat üzerine açılmış binlerce blogun arasına “Çocuklu Seyahat” edenlerin gözünden ülkeleri anlatmak adına bu siteyi açtık. Böylece çocukları olduğu için seyahat etmeye cesaret edemeyen bir çok aileye cesaret vermek istedik. Bilgi ve tecrübelerimizi aktarmayı, bu bilgilerle seyahate çıkanları görmeyi çok seviyoruz.

Amacımız; seyahat etmenin önünde engel olarak görülenleri biraz olsun törpülemek ve olabildiğince fazla insana “Çocukla da çok rahat geziliyor” diye göstermek. Seyahat tutkunuzun önüne hiçbir şeyin geçmesine izin vermemeniz dileğiyle. Çocuklu seyahat dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür.

İyi eğlenceler 🙂